Ögonöppnare

Så här i juletid när jag upplever att många rusar runt i en tillvaro ganska långt från den man allra helst skulle önska eller i varje fall borde önska, vill jag passa på att tipsa er om något riktigt hörvärt som kanske kan få er att stanna till en stund. Om ni lägger nära trekvart av er tid till att lyssna på programmet Vintersurr med Daniel Mendoza så kan jag nära på garantera att ni får er en ögonöppnare, eller heter det kanske öronöppnare när det handlar om radio? Daniel är ägare och VD till  Good News Magazine och han ger i programmet en bakgrund till varför han hamnat där han gjort och varför han valt att gå sin egen väg som i många stycken handlar om att följa hans eget hjärta. Sitt rymliga hjärta får man intrycket av efter att ha lyssnat på ett mycket starkt program med utgångspunkt i ett tufft och fascinerande liv. Mitt intryck är att Daniel personifierar flera positiva mänskliga egenskaper som man själv skulle vilja kunna säga att man hade.

“One way to open your eyes is to ask yourself, ”What if I had never seen this before? What if I knew i would never see it again?”
― Rachel Carson

Solstrålar över Ravelinsbron
Kalmar, Småland, den 8 oktober 2008

5 reaktioner till “Ögonöppnare

  1. Detta verkar intressant! Skall absolut avsätta 45 min till att lyssna 🙂 Tack för tipset! Och citatet här ovan lånar jag 🙂 Tänkvärda ord.
    En riktigt bra bild det här…Det där är något jag hade velat upplevt och inte bara sett på bild. Vackert och magiskt.
    Må gott!

  2. Lyssnat och begrundat – mkt beundransvärd och ödmjuk man.
    Tittat och begrundat – strålande vacker bild som är riktigt behaglig att betrakta.
    Både tänkvärt och sevärt!!

    Mvh, Jörgen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s